1923

Minulá Jubilejní výstava proběhla o Vánocích roku 1923 a vzbudila velký ohlas nejen v Praze, ale podle záznamů se na ni sjížděli návštěvníci z celé Československé republiky. Konala se také v Klementinu a byly na ní vystaveny jak historické, tak i v tu dobu současné betlémy. Lidové i kostelní.

V tom se letošní výstava liší. Ukazuje betlémy současných betlemářů a dokládá, že betlemářství nejen stále žije, ale výrazně se rozvíjí. V posledních desetiletích vzniklo hned několik muzeí a expozic betlémů a mnoho turisticky navštěvovaných míst se chlubí nově vybudovanými betlémy.

Vpravo titulní strana katalogu výstavy z r.1923.

Půjdeme-li ještě dál proti času, dojdeme do roku 1562. V tomto roce byl vystaven úplně první betlém v Čechách. A víte kde? Ano, v pražském Klementinu. Vyobrazení tohoto betléma se nedochovalo.

V roce 1223 postavil první betlémskou scénu František z Assisi v italském Grecciu. Podle dobových záznamů připravil pro první půlnoční mši prázdné jesličky pro Ježíška, volka a oslíka a názorně tak ostatním představil, jak asi to mohlo vypadat při narození Ježíška.

Svatý František z Assisi